Maine incepe Targul Bucurestilor, editia a treia – program complet

Targul Bucurestilor

Primaria Capitalei, prin creart – Centrul de Creatie, Arta si Traditie al Municipiului Bucuresti, in parteneriat cu Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, organizeaza cea de-a treia editie a evenimentului Targul Bucurestilor, in perioada 10 – 14 octombrie 2018, in Parcul Izvor.

“Sarbatoarea recoltei, a mesteșugurilor, a artei si a traditiilor autentice romanesti sustine producatorii autohtoni, oferindu-le spatiul si conditiile necesare pentru prezentarea recoltei anuale, dar si a obiectelor artizanale la care au lucrat in decursul anului. Targul va fi inaugurat pe 10 octombrie, data care marcheaza, incepand de anul trecut, Ziua nationala a produselor agroalimentare romanesti”, potrivit unui comunicat de presa al organizatorilor.

Agenda sarbatorii de toamna cuprinde targ si expozitii de mestesuguri si produse traditionale, producatori din toate zonele tarii, zona gastronomica, dar si spectacole de muzica si dans din folclor. Potrivit organizatorilor, intrarea la toate activitatile din cadrul evenimentului Targul Bucurestilor este gratuita.

Program artistic

Miercuri – 10 octombrie

18:00 – 18:20  Minoritatea germana – Ans. „Korona” din Brasov

18:20 – 18:40  Comunitatea aromana – Ans. „Sarighiol de Deal” din Tulcea

18:40 – 19:00  Ansamblul „Doinita” al Casei de Cultura a Studentilor din Bucuresti

19:00 – 19:30  Florentina si Petre Giurgi

19:30 – 20:00  Florin Vasilica si Grupul Teleormanul

Joi – 11 octombrie

18:00 – 18:20  Minoritatea maghiara – Ans. „Bekecs” din Miercurea Nirajului, jud. Mures

18:20 – 18:40  Ansamblul „Stelele Bihorului” din Oradea

18:40 – 19:10  Ansamblul „Arcanul” din Suceava

19:10 – 20:00  Orchestra Natională „Valahia” a Primariei Capitalei, condusa de maestrul dirijor Marius Zorila, cu Andreea Haisan, Ionela Toma, Alin Trocan, Ioan Ciobotaru, Nicusor Iordan si Anamaria Rosa Preda, Albert Urdarea, Ariana Cioraca, Daniel Ionete.

Vineri – 12 octombrie

17:00 – 17:20  Minoritatea evreiasca – Grupul  „Hora” din Bucuresti

17:20 – 17:40  Minoritatea roma – Ans. „Doina Dobrogei” din Medgidia

17:40 – 18:20  Ansamblul „Busuiocul” din Bacau

18:20 – 19:10  Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare

19:20 – 21:00  Orchestra Natională „Valahia” a Primariei Capitalei, condusa de maestrul dirijor Marius Zorila, cu Laura Lavric, Ionut Dolanescu, Nineta Popa, Lavinia Goste, Mariana Anghel, Constantin Magureanu, Gheorghe Roşoga

Sambata – 13 octombrie

17:00 – 17:20  Minoritatea ucraineana „Kozaciok” din Suceava

17:20 – 17:40  Minoritatea greaca Ans. „Ellas” din Bucuresti

17:40 – 18:10  Ansamblul „Ardeleana” din Bihor

18:10 – 18:50  Ansamblul „Hora Deznatuiului” din Dolj

18:50 – 19:50  Ansamblul „Tara Vrancei” din Focsani

20:00 – 21:00  Nicolae Voiculet

Duminica – 14 octombrie

17:00 – 17:30  Silviu Biris

17:30 – 18:00  Alesis

18:00 – 18:40  Irina Sarbu Band

18:40 – 19:40  Marius Mihalache & Band

19:50 – 21:00  Damian Draghici & Friends

Sursa: Creart

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată.

18 − 14 =