Tribunalul București acordă lui Cristian Popescu Piedone 158.157 Euro despăgubiri după achitarea în Dosarul Colectiv

piedone

Tribunalul București a decis să îi acorde fostului primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, daune morale și materiale în valoare de 158.157 de euro în urma achitării sale în Dosarul Colectiv. Judecătorul a considerat această sumă „rezonabilă și suficientă”, inclusiv în raport cu „nivelul despăgubirilor primite în dosarul penal de către cei care şi-au îngropat copiii”, scrie Libertatea.

Suma reprezentă doar 8% din totalul pe care Piedone îl solicitase inițial în instanță – 1.913.540 de euro. Fostul edil a fost considerat până la achitare unul dintre autorii morali ai tragediei din clubul Colectiv, în care au murit 64 de persoane și alte 146 au fost rănite, în urma incendiului din 30 octombrie 2015.

Parcursul judiciar al lui Piedone în acest dosar a fost unul sinuos. Inițial, pe rolul Tribunalului București, acesta fusese condamnat la 8 ani de închisoare. Pedeapsa i-a fost înjumătățită la Curtea de Apel București, la 4 ani, din care a executat efectiv doar un an de detenție. În final, Înalta Curte de Casație și Justiție l-a achitat printr-o cale extraordinară de atac.

Decizia de acordare a despăgubirilor vine după ce Piedone a solicitat repararea prejudiciului suferit în urma procesului penal, invocând daune materiale și morale cauzate de condamnarea sa ulterior anulată.

Tragedia de la Colectiv rămâne una dintre cele mai grave din istoria recentă a României, generând schimbări legislative și ridecând probleme grave privind siguranța în spațiile publice și corupția din administrația locală.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

one × two =