S-a intamplat chiar ieri, inainte de intrarea in vigoare a avertizarii de vant si vijelie. O bucata de beton (de mici dimensiuni, din fericire), s-a desprins dintr-un bloc (de zece etaje), situat pe strada Izvorul Rece, si a cazut pe parbrizul unei masini parcate. De aceasta data, nimeni nu a fost ranit. Intamplarea ne-a fost povestita de catre cititorul nostru, Stan Marian Ionut, care ne-a trimis si imagini cu patania.
Blocul este unul vechi, ca multe altele din sectorul nostru, si, pana sa fie reabilitat termic, asa cum ar spune multi dintre locuitori, el trebuie reparat de catre asociatia de proprietari. In cel mai bun caz, primaria poate ajuta cu niste tichete de reducere pentru materialele de constructie. Cel putin asta spuneau cei de la primaria sectorului 4 in momentul in care interveneau impreuna cu pompierii ca sa securizeze un balcon care statea sa cada (am scris AICI si AICI pe acest subiect). De fapt, nici nu conteaza cine trebuie sa faca ceva in privinta uzurii acestor blocuri, ci SA SE FACA ceva. Cat mai urgent, pentru ca altfel cineva ar putea fi ucis de o bucata de beton desprinsa din cladirile astea.
Accident cu motocicletă la ieșirea din Pasajul Piața Sudului, luni dimineață / Accidentul a avut loc în jurul orei 07:45, conform informațiilor oferite de membrii grupului „Info Trafic București...
Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor a lansat catalogul online al cățeilor din adăposturile ASPA, anunță Primarul General, pe Facebook. Vestea este foarte bună pentru iubitorii de animale care...
De nenumărate ori am scris, pe Sectorul4LIVE, despre incendiile devastatoare de vegetație din Delta Văcărești, incendii care s-au petrecut inclusiv după declararea zonei drept arie protejată – Parcul Natural...
Accident cu motocicletă la ieșirea din Pasajul Piața Sudului, luni dimineață / Accidentul a avut loc în jurul orei 07:45, conform informațiilor oferite de membrii grupului „Info Trafic București...
Iata ce amenzi risca posesorii de animale din Sectorul 4 daca nu respecta legea
Primaria Sectorului 4 si-a facut aplicatie mobila de sesizari
ASPA a lansat catalogul online al cățeilor din adăposturile Autorității!
Utilizam module cookie pentru a va oferi cea mai buna experienta pe site-ul nostru. Pentru a afla mai multe despre modulele cookie pe care le folosim sau cum sa le dezactivati accesati butonul SETARI
Sectorul4live.ro utilizeaza cookie-uri pentru a va oferi o experienta de utilizare cat mai buna. Informatiile cookie sunt stocate in browserul dumneavoastra si au functii precum recunoasterea dumneavoastra atunci cand va intoarceti pe site-ul nostru si ne ajuta sa inteleagem care sunt sectiunile din website pe care le considerati cele mai interesante si mai utile.
Puteti ajusta toate setarile cookie-urilor folosind optiunile din stanga acestui mesaj.
Aflati mai multe despre Politica noastra de confidentialitate si Politica privind fisierele de tip cookie.
Fisierele cookie strict necesare trebuie sa fie activate permanent, astfel incat sa putem salva preferintele pentru setarile acestora.
Dezactivarea acestui modul cookie, va impiedica salvarea preferintelor. Aceasta inseamna ca de fiecare data cand vizitați sectorul4live.ro, va trebui sa activati sau sa dezactivati cookie-urile din nou.
Mai multe informatii despre Politica privind fisiere de tip cookie.
andrei
September 21, 2017 at 4:08 pm
E o situatie delicata. Primaria nu se apuca de reabilitare daca blocul nu e reparat. Just sa zicem. Numai ca e o prostie ca asociatia sa tocmeasca firma sa puna schele apoi sa se dea sjos ca sa se monteze eventual celelalte de la firma de reabilitare. Se poate face lucrarea cu totul dar ca sa nu se faca reabilitare s-a gasit chichita asta. Ce asociatie isi permite sa isi intinda schele ca blocul e tot vai de el. In articol e vorba probabil de blocul M1/1.
Florian
September 22, 2017 at 12:04 pm
Proprietarii trebuie să-și reprezinte clădirea! Dacă nu au bani sa fie amendați apoi executați silit că nu trebuie sa stai la București dacă nu îți permiți. Și astfel nu o să mai moară nimeni din cauza tencuieli căzute! Dacă se întâmplă vinovați să plătească! Dar noi suntem un popor bun și îi iertăm și pe proprietari și pe cei ce trebuia să amendeze iar pe mort îl iartă Dumnezeu!